Kredytowyy.pl

FINANSE SZYTE NA MIARĘ

kredyt gotówkowy

Oferta wielu banków w jednym miejscu

finanoswanie budowy

Poradnik Krok Po Kroku

kredyt hipoteczny

Krok po kroku

Pomagamy znajdować

wymarzone 4 ściany

Odzyskaj

nadpłacone odsetki

finansowanie firm

Razem osiągniemy sukces!

UBEZPIECZENIA

Razem zadbajmy
o Wasze bezpieczeństwo!

previous arrow
next arrow
Slider

kredyt gotówkowy

Oferta wielu banków w jednym miejscu

finanoswanie budowy

Poradnik Krok Po Kroku

kredyt hipoteczny

Krok po kroku

Pomagamy znajdować

wymarzone 4 ściany

Odzyskaj

nadpłacone odsetki

finansowanie firm

Razem osiągniemy sukces!

UBEZPIECZENIA

Razem zadbajmy
o Wasze bezpieczeństwo!

previous arrow
next arrow
Slider

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELI UKRAINY

Kredyty hipoteczne z roku na rok cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej młodych osób zamiast wynajmować mieszkanie, woli mieć swoje – na kredyt. Dotyczy to także obcokrajowców, którzy przybywają do naszego kraju w celach zarobkowych, liczną grupę stanowią obywatele Ukrainy, którzy planują pozostać w Polsce na dłużej.

Jakie warunki należy spełniać? O czym warto wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny?

Według raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2017 roku co czwarte mieszkanie nabyte przez obcokrajowca stało się własnością obywatela Ukrainy. W ciągu ostatnich pięciu lat można było zaobserwować dynamiczny wzrost popularności polskiego rynku nieruchomości – trendem był wzrost inwestycji ze strony ukraińskich firm i obywateli.

POCHODZENIE KREDYTOBIORCY A KREDYT HIPOTECZNY

Zakup mieszkania najczęściej finansowany jest za pomocą kredytu hipotecznego, a oferta banków dla obcokrajowców zmienia się z roku na rok. I chociaż możliwość uzyskania kredytu jeszcze do niedawna była zarezerwowana dla obywateli Unii Europejskiej, obecnie polskie banki coraz chętniej udzielają kredytów hipotecznych obcokrajowcom z państw spoza UE, w tym Ukraińcom. Niektóre placówki przygotowują specjalne procedury dedykowane obywatelom Ukrainy, a oferta oraz informacje dostępne są w języku ukraińskim.
Co ważniejsze, pod względem finansowym banki traktują cudzoziemców i polskich obywateli tak samo. Głównym wymogiem jest stałość zatrudnienia i uzyskiwanie dochodów w walucie kredytu (zgodność dochodów i waluty kredytu wynika z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego i nie ma związku z pochodzeniem kredytobiorcy).

WARUNKI UZYSKANIA KREDYTU

Szczegółowe procedury i wymogi związane z przyznawaniem kredytów hipotecznych różnią się w zależności od banku, jednak niezależnie od placówki, najistotniejsza jest wiarygodność i zdolność kredytowa wnioskodawcy. Procedury są dokładnie takie same bez względu na pochodzenie potencjalnego klienta. Co bierze pod uwagę bank?
Podstawą jest uzyskanie zezwolenia na zakup nieruchomości lub dokumentu potwierdzającego brak obowiązku uzyskania takiej zgody. Zezwolenie od MSWiA nie dotyczy między innymi samodzielnych lokali mieszkalnych i garaży – oznacza to, że Ukraińcy, którzy planują zakup mieszkania w Polsce nie muszą posiadać zezwolenia na zakup nieruchomości, ministerstwo gromadzi jedynie dane o transakcjach raportowanych przez notariuszy. Zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia na zakup nieruchomości dotyczy także osób, które od co najmniej pięciu lat posiadają zezwolenie na pobyt stały i mieszkają na terenie Polski.
Dla obywatela Ukrainy podstawowym kryterium jest karta pobytu – wymogi odnośnie oczekiwanej ważności karty różnią się w zależności od placówki, najczęściej banki wymagają co najmniej 6 miesięcy okresu ważności karty. Ukraińcy, których wnioski o kredyt hipoteczny otrzymały decyzję odmowną wciąż mogą starać się o uzyskanie kredytu konsumenckiego z okresem zobowiązania nieprzekraczającym terminu na karcie pobytu.
Ważne jest miejsce uzyskiwania dochodu – jeśli wnioskodawca mieszka i pracuje w Polsce (zarabia w złotówkach), bank będzie wymagał standardowego kompletu dokumentów z kilkoma dodatkowymi danymi. Cudzoziemiec powinien pracować w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony (z minimalnym okresem obowiązywania przez kolejny rok) oraz przez minimum 3 ostatnie miesiące otrzymywać wynagrodzenie i płacić podatki w Polsce. Umowy cywilnoprawne – umowa zlecenie i umowa o dzieło – uznawane są za dochód dodatkowy, ale w niektórych bankach mogą być postrzegane jako dochód podstawowy po wymaganym okresie trwania. Gdy wnioskodawcą jest firma, jej działalność powinna trwać minimum rok do momentu złożenia wniosku, a dochody uzyskiwane poza granicami kraju nie są brane pod uwagę w procesie weryfikacyjnym.
Warto pamiętać, że małżeństwo z obywatelem Polski nie zawsze zwiększa szanse na przyznanie kredytu. Dlaczego? Tak jak w przypadku wniosku składanego przez jedną osobę, przy wspólnym składaniu wniosku bank analizuje sytuację obojga wnioskodawców i na jej podstawie ocenia zdolność kredytową. Ze względu na szereg czynników bardzo często oferta banku dla pojedynczej osoby okazuje się korzystniejsza. Jednak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować sytuację, ponieważ wspólne zaciągnięcie zobowiązania może stanowić dowód na stałość pobytu w Polsce, zwiększyć zdolność kredytową, a nawet zapewnić pozytywną decyzję banku.


Rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny, bank sprawdza sytuację klienta:

·       okres legalnego pobytu na terenie Polski,

·       staż pracy,

·       wykształcenie i stan cywilny,

·       wielkość firmy, w której pracuje wnioskodawca, branżę i zakres jej działalności oraz obejmowane stanowisko,

·       okres czasu, przez jaki wnioskodawca posiada rachunek bankowy w polskim banku.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELI UKRAINY | Kredytowyy Ukraińcy starający się o kredyt hipoteczny powinni przygotować szereg dokumentów, które są niezbędne do weryfikacji wniosku:·       paszport,·       dokument potwierdzający zezwolenie na pobyt na terenie Polski.
Bank może poprosić również o przedstawienie:

  • zaświadczenia o zameldowaniu i nadaniu numeru PESEL,
  • wyciągu z konta w polskim banku (za okres 3 lub 6 ostatnich miesięcy),
  • raportu przedstawiającego historię kredytową (pochodzący z właściwego odpowiednika polskiego Biura Informacji Kredytowej).

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a bank może stwierdzić, że obcokrajowiec jest klientem podwyższonego ryzyka i zaproponować gorsze warunki kredytowania, a nawet odrzucić wniosek. 


Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże wybrać najkorzystniejszą opcję dostosowaną do sytuacji klienta oraz jego możliwości finansowych i zajmie się niezbędnymi formalnościami związanymi z kredytowymi procedurami. Zapraszam do kontaktu.

Aneta Redzik
Creative Director at Redzik Group sp. z o.o. | + posts

Creative Director w firmie rodzinnej Redzik Group sp. z o.o. Od wielu lat  z pasją i zaangażowaniem zajmuje się copywriting'iem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Creative Director w firmie rodzinnej Redzik Group sp. z o.o. Od wielu lat  z pasją i zaangażowaniem zajmuje się copywriting'iem.
Facebook
Facebook
Instagram