Kredytowyy.pl

FINANSE SZYTE NA MIARĘ

kredyt gotówkowy

Oferta wielu banków w jednym miejscu

finanoswanie budowy

Poradnik Krok Po Kroku

kredyt hipoteczny

Krok po kroku

Pomagamy znajdować

wymarzone 4 ściany

Odzyskaj

nadpłacone odsetki

finansowanie firm

Razem osiągniemy sukces!

UBEZPIECZENIA

Razem zadbajmy
o Wasze bezpieczeństwo!

previous arrow
next arrow
Slider

kredyt gotówkowy

Oferta wielu banków w jednym miejscu

finanoswanie budowy

Poradnik Krok Po Kroku

kredyt hipoteczny

Krok po kroku

Pomagamy znajdować

wymarzone 4 ściany

Odzyskaj

nadpłacone odsetki

finansowanie firm

Razem osiągniemy sukces!

UBEZPIECZENIA

Razem zadbajmy
o Wasze bezpieczeństwo!

previous arrow
next arrow
Slider

RYNEK WTÓRNY CZY PIERWOTNY?

Kredyt hipoteczny to obciążenie finansowe na wiele lat, dlatego wybór nieruchomości powinien być dobrze przemyślany. Już na samym początku należy zadać sobie pytanie: rynek wtórny czy pierwotny? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.  Warto przyjrzeć się ofertom na obu rynkach i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Nie wiesz, na którą opcję się zdecydować? W naszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę szukając dla siebie idealnego domu.

RYNEK WTÓRNY CZY PIERWOTNY

Zakup wszelkiego rodzaju nieruchomości zawsze obarczony jest pewnym ryzykiem. W przypadku rynku wtórnego można trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie próbował zataić istotne informacje na temat nieruchomości. Z kolei rynek pierwotny wiąże się z ryzykiem upadłości dewelopera. Jak uniknąć problemów przy wyborze mieszkania? Przede wszystkim trzeba dobrze poznać nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani i dopiero wtedy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

NIERUCHOMOŚCI – RYNEK WTÓRNY

Pojęcie rynku wtórnego oznacza obrót już wcześniej użytkowanymi nieruchomościami. Mieszkanie lub dom z rynku wtórnego można kupić bezpośrednio od właścicieli lub za pośrednictwem biur nieruchomości.Ze względu na fakt, że nieruchomość była już użytkowana, przed podjęciem decyzji o zakupie należy sprawdzić jej stan prawny. Dla każdej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, dzięki której można dowiedzieć się m.in. czy:- osoba sprzedająca nieruchomość jest jej faktycznym właścicielem,- nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.Decydując się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym warto dopilnować kilku spraw, które pomogą uniknąć w przyszłości ewentualnych problemów:- właściciel powinien złożyć oświadczenie o niewynajmowaniu nieruchomości osobom trzecim,- wspólnota mieszkaniowa / spółdzielnia / dostawcy mediów powinni wystawić zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami przez obecnego właściciela nieruchomości,- nabywca powinien poznać szczegóły dotyczące nieruchomości, a przede wszystkim powód sprzedaży nieruchomości (może w mieszkaniu wybuchł pożar albo zostało wcześniej zalane?).- nabywca powinien dokładnie sprawdzić stan nieruchomości (stan ścian, urządzeń sanitarnych czy podłóg).Wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego+ nieruchomości znajdują się w pobliżu centrum miasta+ niższy koszt zakupu nieruchomości+ zalety i wady danej nieruchomości można zobaczyć podczas oględzin lokalu+ możliwość wprowadzenia się praktycznie od zaraz+ łatwy do zbadania stan prawny budynku+ bogata infrastruktura (sklepy, szkoły, przedszkola)
– technologia budowy nieruchomości zależy od daty powstania budynku-  konieczność remontu mieszkania- zmiana układu lokalu jest praktycznie niemożliwa- dodatkowe koszty związane z podatkami, taksą notarialną, opłatami sądowymi.

NIERUCHOMOŚCI NA RYNKU PIERWOTNYM

Rynek pierwotny definiuje nieruchomości nowe, nigdy nieużytkowane, nabywane od spółdzielni mieszkaniowej lub dewelopera.Przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego nabywca musi podpisać z deweloperem umowę deweloperską. Umowa deweloperska ma na celu zobowiązanie danego dewelopera do przeniesienia prawa odrębnej własności na nabywcę poprzez sporządzenie aktu notarialnego po zakończeniu budowy. Tym samym nabywca zostaje zobowiązany do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera. Warto zwrócić uwagę na fakt, że umowa deweloperska sporządzana jest w trakcie budowy nieruchomości, a nawet przed jej rozpoczęciem, a jej koszty ponoszą obie strony.Bardzo istotne jest sprawdzenie informacji związanych z interesującą nas nieruchomością – dokumentem, który to umożliwia jest prospekt informacyjny załączany do umowy deweloperskiej, oraz sytuacją finansową dewelopera. W prospekcie informacyjnym powinny znaleźć się takie informacje jak:- cena 1 m2 pow. nieruchomości,- standard prac wykończeniowych (również części wspólnych i terenu wokół nieruchomości),- liczba kondygnacji,- liczba lokali i miejsc garażowych,- informacje o dostępnych mediach.Deweloper powinien poinformować nabywcę nieruchomości o wszystkich zmianach dotyczących informacji zawartych w dokumentach.Wady i zalety nieruchomości z rynku pierwotnego+ niskie koszty utrzymania nieruchomości+ nieruchomości znajdują się zazwyczaj w oddali od centrum miasta+ nowoczesne rozwiązania technologiczne+ możliwość dostosowania wyglądu i układu lokalu
– długi czas oczekiwania na wprowadzenie się do mieszkania- konieczność zbadania sytuacji prawnej inwestycji i stanu finansowego dewelopera – dopiero powstająca infrastruktura (zieleń,sklepy, szkoły, przedszkola)- konieczność remontu mieszkania- koszty wykończenia lokalu- dodatkowe koszty związane z podatkami, taksą notarialną, opłatami sądowymi.

DODATKOWE KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAKUPEM NIERUCHOMOŚCI

Niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego, nabywca powinien mieć świadomość konieczności poniesienia kosztów związanych z podatkami, taksą notarialną czy opłatami sądowymi (przeniesienie własności).Nabywca musi pamiętać o obowiązku zgłoszenia nabycia nieruchomości w urzędzie podatkowym w ciągu 14 dni od daty kupna nieruchomości – urząd nalicza podatek od nieruchomości i ewentualnie podatek od użytkowania wieczystego.

Aneta Redzik
Creative Director at Redzik Group sp. z o.o. | + posts

Creative Director w firmie rodzinnej Redzik Group sp. z o.o. Od wielu lat  z pasją i zaangażowaniem zajmuje się copywriting'iem.

3 KOMENTARZE

  1. I rynek wtórny i pierwotny ma swoje plusy i minusy. Każdy patrzy na każdą opcję ze swojego punktu widzenia. Wiadomo że jednych stać na mieszkania typu Apartamenty Katiuszy od Lps invest z rynku pierwotnego o wyzszym standardzie Premium a innych na małe M z rynku wtornego. To kwestie indywidualne, choć wiadomo ze na kupnie mieszkania nie powinno sie oszczedzac, bo to iwestycja na lata… z kazdym rokiem wartośc mieszkania zwlaszcza na wysokim poziomie – bedzie rosła i rosła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Creative Director w firmie rodzinnej Redzik Group sp. z o.o. Od wielu lat  z pasją i zaangażowaniem zajmuje się copywriting'iem.
Facebook
Facebook
Instagram